BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, CTP-BG Genel Başkanı Mehmet Ali Talat’ın II. Cumhurbaşkanlığı Ofisini, makam aracını ve personeli iade etmesini talep ederek, “Kıbrıs Türk toplumu Sn Talat’ın siyasi hobi ve fantazilerini ödemek zorunda değildir” dedi.

CTP-BG Genel Başkanı Mehmet Ali Talat’ın, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybettiğini, buna rağmen II. Cumhurbaşkanı sıfatı ile uzun süre siyaset yaptığını, milletvekili olarak halktan yetki almamasına rağmen CTP-BG Genel Başkanı seçilmesi ile Gölge Başbakanlığa soyunduğunu kaydeden Korkmazhan, “Sn Talat, parti başkanlığı yanı sıra II. Cumhurbaşkanı sıfatını, ofis, makam aracı ve personelini kullanacağını söylemektedir. Bu siyasi etik dışı bir tutumdur” dedi.

Asgari ücretlinin, işçilerin, emekçilerin, üreticilerin, dar gelirli kesimlerin çok zor ekonomik şartlarda yaşam mücadelesi verdiğini, hakkını ve alın terinin karşılığını alamadığını vurgulayan Abdullah Korkmazhan, “Bütçede kaynak yok gerekçesi ile halkın önemli bir bölümü sefalete mahkum edilmekte, ancak Sn Talat’ın siyasi fantazileri için kaynak aktarılabilmektedir. 144 müşavir maaşı için 18 Milyon TL ayrılabilmektedir. Üç, dört iş adamına toplamda 100 Milyon TL’yi aşan vergi borçları bir gecede silinmektedir. Halkın parasına el koyup, bir takım siyasilerin ve çıkar çevrelerinin cebine indirilmesi kabul edilemezdir” dedi.

Seçilmemişlere tanınan avantalara son verilmeli.

Geçtiğimiz gün gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısında, Sn Talat’a II. Cumhurbaşkanı sıfatı altında sağlanan avantaların, Sn Eroğlu’na da III. Cumhurbaşkanı sıfatı altında sağlantığını kaydeden Korkmazhan, “Seçilmemişlere tanınan avantalara derhal son vermelidir. Seçimi kaybeden siyasiler dilerlerse kendi olanakları ile siyasete devam edebilirler. Ancak halkın cebinden sağlanan ofis, makam aracı ve personel ile halka rağmen siyaset yapma uygulamasına son verilmelidir” dedi.