Birleşik Kıbrıs Partisi  Genel  Sekreteri Salih Sonüstün yaptığı yazılı açıklamada,  Ankara’nın  Lefkoşa  Büyükelçisi Sn. Ali Murat Başçeri’nin, kendi içinde sorunlar yaşayan,  çözüm ve barış karşıtı UBP Milletvekilleriyle yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dönük bir yemekte  buluşmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Sonüstün,  “Kısa bir süre önce Ankara destekli çözüm ve barış karşıtı UBP-DP ve YDP  Parti başkanları Ankara’ya çağrılmış  ve yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili talimat verilmiştir” dedi

Sonüstün devamla,  “Ankara’nın amacı, dünyanın tek tanıdığı makam olan Cumhurbaşkanlığı makamını, çözüm ve barış karşıtı ayrılıkçı bir adayın kazanmasını sağlamaktır” dedi.

Ankara bir taşla iki kuş vurmak istiyor.

Sonüstün, “Seçimlerin hemen ardından yapılması planlanan BM gözetimindeki barış görüşmelerinde,  birleşmeyi değil ayrılmayı savunan bir görüşmeci heyetinin var olması ile Ankara üzerindeki  uluslararası baskının azalmasına ve ‘Kıbrıslı Türkler Anavatan Türkiye ile bütünleşmek istiyor siz de buna saygı göstermelisiniz’ söylemiyle bir taşla iki kuş vurmaya çalışmaktadır” dedi.