Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, seçim dönemlerinde yapılan usulsüz istihdamların kanayan bir yara olmaya devam ettiğini belirterek, “ Bundan önceki hükümetler dahil hükümette yer alan tüm partiler seçim dönemlerinde eşitlik ilkesinden uzak ve partizanca istihdamlar yapmışlardır. Bu seçim dönemi de aynı senaryo önümüzdedir” dedi.

“Yapılan istihdamlar, ihtiyaç duyulan alanlarda ihtiyaç duyulan kalifiye personel alımı değil, ahbap çavuş ilişkisi ile kişiye göre iş yaratıp partililerine iş imkanı sağlama politikasının bir parçasıdır” diyen Sonüstün, “ Eşitlik ve adaletten uzak istihdam politikaları nedeni ile bir çok gencimiz ekmek parası uğruna ülkesini terk etmek zorunda kalmıştır” dedi.

Toplumun bir bölümü  partizanca uygulamalarla, ihtiyaç olmayan alanlara sınavsız ve münhalsiz istihdam edilirken, hiçbir siyasi torpili olmayan diğer bölüm ise iş ve aş peşinde ülkesini terk etmek zorunda kalmasının kabul edilemez olduğuna vurgu yapan BKP Genel Sekreteri Sonüstün, “ UBP- HP hükümetine çağrımız, yaptıkları yanlıştan geri dönmeleri ve personel ihtiyacı varsa bunu gereken prosedürleri uygulayarak eşitlik ilkesi temelinde gerçekleştirmeleridir” dedi.