Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, Üniversite sektöründe işlerin içinden çıkılmaz hale gelesinde, YÖDAK’ın sorumluluk ve payının büyük olduğunu söyledi.
“ Üniversiteleri akademik ve idari açıdan denetlemesi gereken YÖDAK Başkanı Turgay Avcı, yaptığı açıklamada, yasadışı faaliyetler yürüten bir Üniversiteyi denetlediklerini ve 4 kişinin de tutuklandığını açıklamıştır “ diyen Salih Sonüstün, bugüne kadar nerdeydiniz ? diye sordu.
Kıbrıs gibi küçücük bir ülkede bunun mümkün olamayacağını dile getiren Salih Sonüstün, “ Yasadışılığa bilerek ve isteyerek göz yumulmuştur “ dedi.
Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nin Mütevelli Heyet Başkan Vekili, Eski Eğitim Bakanı Kemal Dürüst’ün okul hesabından yasa dışı bir şekilde Turgay Avcı’nın kızının düğününe 34 bin TL bastiş gönderdiğinin kesinleştiğini dile getiren Salih Sonüstün, denetleyen ve denetlenen ilişkisi içinde olan bu kişilerin, haksız çıkar ilişkisi içinde olduklarını vurguladı.
Gelinen aşamada, hakkında sahte diploma iddiaları da bulunan Turgay Avcı’nın YÖDAK Başkanlığı görevini sürdüresinin mümkün olmadığını belirten Salih Sonüstün, dürüstlük, şeffaflık, hesap verebilirlik, adalet ve eşitlik ilkelerinin ihlal edildiğini belirterek, Turgay Avcı’nın derhal görevinden istifa etmesi, etmiyorsa da görevden alınması çağrısında bulundu.