Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, geçmiş UBP hükümeti tarafından özelleştirilerek AKP yandaşı Taşyapı Ltd’e peşkeş çekilen Ercan Havalimanı’nı özelleştirme sürecini durdurarak geri alacakları sözü ile hükümet olan koalisyon ortakları CTP-BG ve DP-UG’nin sözlerini tutmadıklarını belirterek, “ÇED raporu olmayan ve tamamen kaçak olan Terminal binası ve yeni pist projesi için 20 bin ağacın katledilmesine de göz yumuluyor” dedi.

“CTP-BG/DP-UG hükümeti özelleştirme sürecini durdurup Ercan’ın geri almak bir yana Taşyapı ile imzalanan sözleşmede dahi iyileşmeye gitmemiştir. UBP hükümetinin imzaladığı sözleşmeyi aynen kabul etmiştir” diyen Korkmazhan,  en azından Taşyapı ile imzalanan sözleşmede iyileşmeye gidilmiş olsaydı katledilecek 20 bin ağacın kurtarılabileceğini ve Kıbrıslı Türk toplumu adına bir takım geri kazanımların elde edilebileceğinin altını çizdi.

Uzmanların söz konusu ağaçların sökülerek taşınmasının mümkün olmadığı yönünde görüşlerini kamuoyu ile paylaşmakta olduklarını kaydeden Korkmazhan, söz konusu ağaçların kesilip taşınmasına kesinlikle karşı olduklarını vurguladı.

CTP-BG/DP-UG hükümetinin tıpkı UBP gibi riyakarca politika izleyerek teslimiyetçi davrandığına dikkat çeken Abdullah Korkmazhan, halkı aldatmaya dayalı kirli siyasetlerinin çöktüğünü vurguladı.

AKP’nin sömürgeci politikalarına hizmet ediyorlar.

Kıbrıslı Türklerin tüm özvarlıklarını AKP yandaşı sermayeye peşkeş çekilip, toplumsal fakirleşme ve yokoluş anlamına gelen dayatma ekonomik paketlerin adım adım uygulandığını belirten Korkmazhan, CTP-BG, UBP ve DP-UG’nin, Kıbrıs’ın kuzeyindeki statükodan nemalanma uğruna AKP’nin sömürgeci politikalarına hizmet ettiklerini vurguladı.