Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, Anayasa’nın 38. Maddesininde belirttiği gibi plajların halkın olduğunu ve plajlara ücretsiz girişin Anayasal bir hak olduğunu belirterek, plajlara ücretsiz girme hakkını gündemleştiren Baraka Kültür Merkezi aktivistlerinin yanında olduklarını kaydetti.

Bir çok plajın büyük hotel ve işletmelerce işgal edildiğini ve vatandaştan ücret talep edilerek haksız kazanç sağlandığına dikkat çeken Korkmazhan, buna karşı çıkan aktivist ve vatandaşlara karşı bazı kesimlerce yürütülen alaycı ötekeleştirmenin kapitalist sistemin insan üzerinde yarattığı yozlaşmanın bir sonucu olduğunu vurguladı.

Yargı süreci için BKP’li avukatlar ücretsiz hizmet vermeye hazırdır.

Plajlar üzerindeki özel şirket ve hotellerin işgalinin son bulması, ücretsiz ve eşit bir şekilde tüm vatandaşların plajlardan yararlanması için BKP’nin gereken her türlü mücadeleyi vereceğini kaydeden Abdullah Korkmazhan, “BKP olarak plajlara ücretsiz giriş talebi ile yürütülen mücadeleye aktif bir şekilde katılıp destek vereceğiz” dedi.

Plajlara girişte ücret talep edilmesi ve herhangi bir engelleme durumunda yargıya başvuracaklarını kaydeden Korkmazhan, “Plajlara girişi engellenen vatandaşlarımız, konuyu yargıya taşımak için partimizle iletişime geçebilirler. BKP’li avukatlar ücretsiz hizmet vermeye hazırdır” dedi.