Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, 13 aydır görevde olan CTP- HP-DP-TDP 4’lü Koalisyon hükümetinin halkı ezmeye, açlık ve sefalete sürüklemeye devam ettiğini vurgulayarak, “ Biz gidersek, UBP hükümete gelecek korkusu salarak ülke idare etmeye çalışıyorsunuz. UBP ister gelsin ister gelmesin bir şey değişmez. Hepiniz Ankara’daki AKP hükümetinin buradaki temsilcilerisiniz” dedi.

Başbakan Tufan Erhürman’ın hükümette sıkıntı olup olmadığını, ortaklarının gözünün içine bakarak anladığını açıkladığına işaret eden BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, “ Başbakana tavsiyemiz ortaklarının değil, halkın gözünün içine bakması, toplumun sıkıntılarını ve beklentilerini görmesidir” dedi.

“ Hükümet ha bozuldu ha bozulacak, UBP ha geldi ha gelecek diye gündem saptırmaya çalışmayın” diyen Sonüstün, “ Siz de diğer statükocu partiler gibi Ankara’nın paketleri ile ülke yönetmeye çalışan işbirlikçilersiniz” dedi.

BKP Genel Sekreteri Sonüstün,“ Hükümet ortağı Maliye Bakanı Serdar Denktaş, halkı para almak için elçiliğe yollarken,  Başbakan Tufan Erhürman’ın ortaklarının gözünün içine bakması, ülkenin, cinayet, soygun, vurgun alanına dönüşmesini engellememiştir. Vaat ettiğiniz yeni KKTC bu mu?” ne sizi ne de yeni KKTC’nizi de istemiyoruz” diyerek,  Federal Birleşik Kıbrıs’ı hedeflediklerini vurguladı.