Birleşik Kıbrıs Partisi, Başbakan yardımcısı Serdar Denktaş’ın “Kıbrıslıtürkler’in Türkiye’ye olan borçlarını rumlar ödesin” açıklamasını değerlendirdi.
Türkiye hükümetlerinin tek tarflı yazdığı faturaları Kıbrıslıtürkler ödemek zorunda değildir.
BKP adına açıklama yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan “Önce Kıbrıslıtürkler’in kime nekadar borcu var bu açık biçimde ortaya konmalı, bu borcun nasıl oluştuğu, şartlarının ne olduğu kamuoyuna açıklanmalıdır”dedi. Kıbrıs sorunundan dolayı kapalı bir toplum hayatına mahkum edilen Kıbrıs Türk toplumunun yönetim ve iktidar hakkının gasp edildiğini, Ankara’daki hükümetlerin denetimi altına sokulduğunu vurgulayan İzzet İzcan “Türkiye hükümetlerinin tek taraflı yazdığı faturaları Kıbrıs Türk toplumu ödemek zorunda değildir. Ankara’nın dayatma politikaları sonucu Kıbrıslıtürkler’in öz kaynaklarının Türkiye’ye aktarılması, kendi nüfusundan  fazla TC vatandaşı bir nüfusa bakmak zorunda kalması, Kıbrıs’ın 53 yıldan beri askeri bir üst olarak kullanması ve daha birçok giderin bu hesaplaşmanın içinde olması şarttır” dedi.

Serdar Denktaş’ın kendini TC hükümetleri yerine koyması kabul edilemez.
          Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın “Borcumuzu Kıbrıslırumlar ödesin” söyleminin küçük düşürücü olduğu kadar, gerçeklerden uzak ve rencide edici bir söylem olduğunu vurgulayan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Serdar Denktaş’ın “Türkiye gerekirse borcumuzu siler” gibi söylemlerle kendini TC hükümetlerinin yerine koymasının da kabul edilemez olduğunu vurguladı.
BKP Genel Başkanı İzzet İzcan “Günü geldiğinde bir hesaplaşma yapılacaktır, bilinmesini isteriz ki Kıbrıslıtürkler bu hesaplaşmadan borçlu değil alacaklı çıkacaktır. Eğer borçlu çıkarsak borcumuzu ödemeye hazırız”dedi.