Birleşik  Kıbrıs Partisi Örgüt Sekreteri Salih Efendi yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs’ta ve tüm dünyada nükleer santrallere karşı olduklarını belirterek, Mersin, Akkuyu’da kurulması planlanan nükleer santralin, Türkiye, Kıbrıs ve tüm Akdeniz için büyük bir tehdit olduğunu, yapımının biran önce durdurulması gerektiğinin altını çizdi.

Nükleer santralin her an patlamaya hazır saatli bir bomba olduğunu kaydeden Efendi, “11 Mart 2011’de Japonya’daki deprem ve tsunami sonucu Fukuşima nükleer santralinde meydana gelen kazanın ardından tüm dünyada nükleer enerjiden, temiz enerjiye yönelim vardır. Bir çok Avrupa ülkesi nükleer santrallerini kapatacaklarını açıklamışlardır. Nükleer felakete maruz kalmış, sık ve şiddetli depremlerin yaşandığı bir ülke olan Türkiye, kesinlikle nükleer santral planlarına son vermelidir.

Ülkemizde yapılması önerilen Nükleer Santrale kesinlikle karşıyız.

Ülkemizde yapılması önerilen Nükleer santrale kesinlikle karşıyız. Tüm dünyada olduğu gibi rüzgar ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir temiz enerjiye yönelmeli, bu alanda yatırımların önü açılmalıdır” diyen Efendi, fuel oile dayalı jeneratör sistemi ile elektrik üretiminin hem pahalı  hem de kirli olduğunu, bütün dünyada fuel oil ile üretimin terk edildiğini, Kıbrıs’ın güneyinde fuel oil yerine doğal gaza geçmek için çalışmaların tamamlandığını kaydederek, fuel oil ile üretimin kademeli bir şekilde sonlandırılarak alternatif yenilenebilir sistemlere geçilmesi gerektiğinin altını çizdi.

KIB-TEK bataktan kurtarılmalı ve verimli çalıştırılmalıdır.

“KIB-TEK’in verimli çalıştırılması ve ekonomik bataktan kurtarılması şarttır” diyen Efendi, “En büyük suçlu kurum yönetimi ile hükümettir. Maliye kendi borcunu bile ödememektedir. Kurumda astronomik maaşlara dayalı ayrıcalıklı sistem kaldırılmalı, kurumun her kuruşu denetlenmeli ve tahsilatlar gününde toplanmalıdır” dedi. Aksi halde Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun sonunun da, Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın sonu gibi olacağını belirten Efendi, kurum köklü bir reforma tabii tutularak özerk bir yapıya kavuşturulmalı ve içine düştüğü bataktan kurtarılmalıdır dedi.