Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün  yaptığı açıklamada,  ülke ve Kıbrıslı değerler olarak nereye gidiyoruz sorusunu ülkeyi yönettiğini iddia edenlere sordu.

Sonüstün,  Ortadoğudaki yasam alanlarının tahribatı  neticesinde, kendi yurtlarını terk edip, yabancı  ellerde çocukları için gelecek arayan insanlara silahla  mukavemet etmek en başta insani değerlerimize, sonra da uluslararası mülteci haklarına aykırı bir eylem içinde olmayı kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Sonüstün. yaptığı  açıklamada, “Polisin imkanlarının sınırsız olduğunu,  eldeki yasal imkanlar neticesinde bu ve buna benzer olaylarda tutuklamalar yapabilirken, silahla müdahale etmek ancak totaliter rejimlerin başvurduğu,  insan hak ve özgürlüklerinin ayaklar altına alındığı rejimlerin uyguladığı yöntemdir” dedi.

Sonüstün  devamla,  polisin silahla mukavemetini ve bu eylemin emrini verenlerin soruşturulması  gerektiğini ve  her demokratik ülke gibi Mülteci haklarına saygılı  olmanın  bir zorunluluk olduğunu vurguladı.