Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, müzakere sürecinin yeniden başlayabilmesi için 6 Nisan’da süresi dolacak olan Navtex’in uzatılmaması gerektiğini vurguladı.

Sorunlara diyalog yolu ile çözüm aramak yerine gerginliği tırmandırmanın hiç kimseye kazanç sağlamadığının görüldüğüne dikkat çeken Korkmazhan, “Kıbrıs sorunu ve doğal gaz konusunun çözüm yeri müzakere masasıdır. Dolayısı ile 6 Nisan’da süresi dolacak olan Navtex  uzatılmamalı ve Sn Anastasiadis müzakere masasına geri dönmelidir” dedi.

Kıbrıslı Türkler Özne olmalı.

Kıbrıs sorunu ile ilgili gelişmelerde ve çözüm sürecinde Kıbrıslı Türklerin seyirci pozisyonuna mahkum edildiğini belirten Abdullah Korkmazhan, çözüm için Kıbrıslı Türklerin süreçte özne ve belirleyici taraflardan biri olmasının şart olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve CTP-BG/DP-UG hükümetinin, Kıbrıs Türk toplumunun siyasi iradesini AKP hükümetine teslim ettiğini ve Ankara’nın belirlediği politikalar doğrultusunda hareket ettiklerini belirten Korkmazhan, “Toplum olarak edilgen bir konuma mahkum edildiğimiz için Kıbrıs sorunu ile ilgili gelişmelere müdahil olamıyor ve ne yazık kendi haklarımız konusunda söz sahibi olamıyoruz” dedi.

Gücünü ve iradesini Kıbrıs Türk toplumundan alarak müzakere masasına yansıtacak ve çözüm odaklı bir siyaset izleyecek yeni bir anlayış ve liderliğe ihtiyaç olduğunun altını çizen Korkmazhan, bu çerçevede çok kritik olan 19 Nisan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Bağımsız Aday Mustafa Akıncı’ya oy verilmesi çağrısında bulundu.

Dış güçlerin önceliği kendi çıkarlarıdır.

Yabancı devletlerin ve çok uluslu şirketlerin Kıbrıs ve İsrail doğal gazının Avrupa’ya nakli yönünde projeler hazırladığına dikkat çeken Abdullah Korkmazhan, bu olgunun Kıbrıs sorununun geleceği konusunda belirleyici olacağını belirtti.

Bazı kesimlerin oldu bitti havası içerisine girmesinin yanlış olduğunu belirten Korkmazhan, “Dış güçlerin önceliği kendi çıkarlarıdır. Kıbrıs sorunu çözülmese bile enerji kaynakları ile ilgili projelerini ileri götüreceklerdir. Doğal gaz unsuru çözüm yönünde olduğu gibi çözümsüzlüğün kalıcılaşması yönünde de rol oynayabilir. O nedenle barış ve çözüm yanlıları Kıbrıslı Türklerin bu süreçte özne olması ve sürecin kapsamlı çözüme ulaşması için tüm güçleri ile çalışmalıdırlar. Aksi takdirde önemli bir fırsat heba edilecektir” dedi.