Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, UBP- HP hükümetinin Maraş açılımı diye ortaya koyduğu görüşlerin kabul edilemez olduğunu, esas amacın toplumun gündemini meşgul ederek, çözümsüzlük sürecinden faydalanmak olduğunu belirtti.

“Başbakan Ersin Tatar’ın, Maraş las Vegas olacak, Türkiye’deki yatırımcıları Maraş’a davet ediyorum, görüşme sürecine ancak 2 devletli çözüm masaya gelirse döneriz şeklindeki açıklamaları fetihçi bir zihniyetin ürünüdür, ve esas amacı ortaya koymaktadır” diyen İzcan, bu yaklaşımların Kıbrıs Türk toplumuna hiç bir faydası olmayacağına dikkat çekerek kınadıklarını belirtti.

“BM Güvenlik Konseyi aldığı 550-789 nolu kararlarla Maraş’ın iskana açılmasını yasaklamıştır” diyen İzcan, UBP- HP hükumetinin Maraş’ta envanter çalışması yapacağız, Osmanlı Vakıf Mallarını tespit edeceğiz sonra da Türk yönetiminde iskana açacağız açıklamaları uluslararası hukuka aykırı ve dünyayala alay eden yaklaşımlardır” dedi.

Gelinen aşamada yapılması gerekenin Guterres  belgesi temelinde görüşme sürecinin yeniden başlatılması olduğunu vurgulayan İzcan, “ Dışişleri Bakanı Özersay’ın parti liderlerini bilgilendirme adı altında yaptığı çalışmalar abesle istigaldir” dedi.

Ankara hükumetlerinin her kriz döneminde oldu bittiler yaratarak statükoyu kalıcılaştırma peşinde olduğunu belirten İzcan, “ Bunu da Kıbrıs’taki temsilcileri aracılığı ile hayata geçirmeye çalışmaktadırlar” dedi