BKP, TKP Yeni Güçler İttifakı Eş Başkanı İzzet İzcan laik eğitim anlayışından uzaklaşan bir eğilimin ülkeye hakim olmasından duyduğu endişeyi dile getirdi.

Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde yaşananların beklenen gelişmeler olduğunu belirten İzcan, “ Siz, demokratik, laik eğitim sistemi yerine Suni İslam’a dayalı bir müfredatı benimserseniz olacağı buydu” dedi.

“Hıristiyanlara ait yeni yılı kutlayamazsınız” diyerek tavır geliştiren bir kısım öğretmenin Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir okulda görev yapmasının kabul edilmez olduğunu vurgulayan İzcan, önlem alınmadığı takdirde çok daha vahim gelişmelerle yüz yüze kalınabileceğini belirtti.

Yaşananları toplumun yaşam biçimine bir saldırı olarak değerlendiren İzzet İzcan,  Kıbrıs Türk toplumunun modern yaşam tarzından asla taviz vermeyeceğini vurguladı.

İslamcı ve gerici totaliter rejimlerin başta kendi halklarına çektirdikleri ortada iken, demokratik hukuk düzeninden vazgeçilemeyeceğini ifade eden İzcan, bundan asla geri adım atmayacaklarını vurguladı.