Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, görevinden istifa eden Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın, ülkedeki hukuk sistemi hakkında “Kral çıplak” diyerek istifa etmesinin ibretlik bir durum olduğunu belirtti.

KKTC’nin bir hukuk devleti olmadığını vurgulayan Tacan Reynar, “Bunun olmadığını gördüğünüzde yapacak şey,  o sisteme daha fazla meşruiyet kazandırmak değil, bırakmaktır” diyerek, tüm hukuk camiasına ders vermiştir diyen İzzet İzcan, “Ülkemizdeki esas sorunun, rejim sorunu olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir” dedi.

“Düzeni sahiplenip, statükoyu makyajlayarak, varlık ve kimliğimizi korumamız mümkün değildir” diyen İzcan, tek çıkış yolunun uluslararası hukukun içinde yargı bağımsızlığını sağlayarak, sosyal hukuk devletini yaratmak olduğunu vurguladı.

Barış ve demokrasiye ulaşmak ana hedef olmalıdır.

“Barış ve demokrasiye  ulaşmak ana hedef olmalıdır” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Federal birleşik Kıbrıs’ı hedefleyen görüşmelerin bir an önce başlayarak sonuçlanması, insanımızın kurtuluşu için tek seçenektir “ dedi.

“Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın açıklamaları, yüreğinde yurt ve vatan sevgisi olan herkese ders olmalıdır” diyen İzcan, “BKP,

emek, barış ve özgürlük mücadelesini kararlılıkla  sürdürecektir” dedi.