Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin Suriye’ye hava saldırıları için kolaylık sağlama ve hava üslerini Fransa savaş uçaklarına açma kararınının kabul edilemez olduğunu belirterek, Kıbrıs ve Kıbrıslıların güvenliğinin tehlikeye atıldığını kaydetti.

IŞİD’e karşı operasyonlarda, Kıbrıs’ın üs olarak kullanılmasının ve emperyalist devletlere her türlü kolaylığın sağlanmasının, Kıbrıs’ı karşı saldırılar ile karşı karşıya bırakacağını kaydeden Korkmazhan, İngiltere’nin askeri üslerini operasyonlar için kullanıma açmış olmasının da, İngiliz üslerinin Kıbrıs’tan sökülüp atılması gerekliliğini bir kez daha ortaya çıkardığını belirtti.

Yapılması gereken IŞİD’a sağlanan her türlü desteğin kesilmesidir.  

IŞİD terör örgütünü besleyip büyütenlerin başta NATO ve G20 ülkeleri olduğunun altını çizen Korkmazhan, “IŞİD’a karşı savaş yürüttüğünü iddia eden NATO ve G20 ülkeleri, aynı zamanda bu terör örgütünü finanse edip, silahlandırmaya ve ticari ilişkilerini sürdürmeye devam etmektedirler” dedi.

IŞİD tehdidinin, terörün ve dünya halklarını esir alan korkunun kaynağının emperyalist hedeflerini ileriye taşımak isteyen NATO ve G20 ülkeleri olduğuna dikkat çeken Korkmazhan, “Bir yandan IŞİD’i beslemekte, bir yandan da sözde teröre karşı savaş yürüttükleri yanılgısı yaratmaktadırlar. IŞİD tehdidini ortadan kaldırmanın yolu, sağlanan her türlü desteğin kesilmesidir” dedi.

Korkmazhan, BKP’nin, Kıbrıs’ın emperyalist operasyonlarda üs olarak kullanılmasına karşı ve sömürge kalıntısı İngiliz üslerinin Kıbrıs’tan sökülüp atılması için mücadelesini kararlı bir şekilde sürdüreceğini vurguladı.