Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, BM Genel Sekreteri Antoni Guterres’in,  Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un  Kıbrıs ziyareti ve TC Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun temaslar için ülkemize gelmesi, yeni bir görüşme sürecinin başlatılması yönünde atılan adımlar olduğunu belirterek, tarafları yapıcı ve uzlaşmacı  davranmaya çağırdı.
Kıbrıs sorununa BM kararları ve Doruk Antlaşmaları temelinde, AB müktesebatına uygun, federal bir çözüm bulunmasının tek çıkar yol olduğunu vurgulayan İzzet İzcan, “Bunun dışında arayışlara yönelmek, yeni maceralara kapı açmaktır” dedi.
Güvenlik ve Garantiler konusunda yeni açılımlar kaçınılmazdır.
Güvenlik ve Garantiler konusunda yeni açılımların kaçınılmaz olduğunu belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, 30 Haziran 2017 tarihinde, BM Genel Sekreteri Antoni Guterres’in taraflara sunduğu 6 maddelik önerilerin bir bütün halinde, eş zamanlı, iki ayrı masada paralel görüşülmesinin, sorunun çözümüne katkı yapacağını vurguladı.
Görüşmeler, doğal gaz araştırmaları konusundaki gerginlikleri önleyecektir.
Doğal gaz araştırmaları konusunda Kasım 2018 tarihinde önemli sondajların gündeme geleceğini hatırlatan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, konunun aciliyetine dikkat çekerek, “Bu tarihten önce sürecin ilerletilmesi, doğal gaz araştırmaları konusunda ortaya çıkması muhtemel gerginlikleri önleyecektir” dedi.
Tarafları,  ortamı gerecek açıklamalardan uzak durmaya çağıran İzcan, Kıbrıs için tek kurtuluşun, birleşik federal çözüme ulaşmak olduğunu vurguladı.