Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, yaptığı yazılı açıklamda, KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Akim’e çağrıda bulunarak, kuruma sınavsız ve partizanca istihdam edilen 135 kişinin isimlerini kamuoyu ile paylaşmasını talep etti.

Kuruma istihdam edilen 135 kişinin mülakat yolu ile keyfi bir şekilde seçildiğini, 10 kişinin DP-UG kontejanından, 125 kişinin de CTP-BG örgütlerinin belirlediği partililerden istihdam edildiğini vurgulayan İzcan, “İstihdam edilenlen 135 kişinin isimlerini kamuoyuna açıklanmasını talep ediyoruz. Açıklanması durumunda yapılan partizanlığın boyutları açıkca görülecektir” dedi.

İhaleler şeffaf ve hukuka uygun değildir.

Kuruma alınan Led Lamba ve Akıllı Sayaç ihalelerinin şeffaf ve hukuka uygun olmadığını, iki adet Dizel Jeneratör alımı için ihaleye dahi çıkılmadığını, Borçlanma Komisyonu’na gidilmeden yapılan borçlanmaların yasa dışı olduğunu ve kurumda yaşananların gazetelere kadar düştüğünü vurgulayan İzzet İzcan, “Sn Akim’in sayıştay denetçilerini kurumdan kovmasının ardında yatan  neden bu usulsüzlüklerin ortaya çıkmasını engellemektir” dedi.

CTP-BG/DP-UG hükümetinin halka ait olan KIB-TEK’i babalarının çiftliğine dönüştürdüklerini kaydeden İzcan, Başsavcılığı yasal işlem yapmaya çağırdı.

EL-SEN, susarak yapılan uzulsüzlüklere ortak olmamalıdır.

KIB-TEK’de ki  usulsüzlük ve kötü yönetimin halkı mağdur ettiği gibi kurumuda zarara uğratarak iflasa ve özelleştirmeye sürüklediğini kaydeden İzcan, “EL-SEN Yönetimi, kurumda yaşananlar karşısında sessiz kalmakta ve yapılanlara ortak olmaktadır. Kurumda adeta despotizm kuran yönetime ve CTP-BG/DP-UG hükümetine payanda olmaktadır. Çalışanların, halkın ve kurumun geleceği için payandacılığa son vermelidirler” dedi.