Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, yaptığı yazılı açıklamada, sondaj çalışmalarına ara verilmesi ve Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin geri çekilmesinin müzakere sürecinin yeniden başlayabilmesi yönünde atılan karşılıklı olumlu adımlar olduğunu vurguladı.

Müzakere sürecinin yeniden başlayabilmesi için 6 Nisan’da süresi dolacak olan Navtex’in uzatılmamasının ve Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in müzakere masasına geri dönmesinin şart olduğunu kaydeden İzcan, tüm Kıbrıslıların erken federal çözüm özlemi içerisinde olduğunu belirtti.

“Gerginlik ve zamana oynama politikalarının hiç kimseye kazanç sağlamadığı görülmüştür” diyen İzzet İzcan, kapsamlı müzakere sürecinin biran önce başlamasını talep etti.

Güven Arttırıcı Önlemler müzakereler ile paralel bir şekilde hayata geçirilmeli.

Kıbrıs sorunu ile ilgili gelişmelerde ve çözüm sürecinde Kıbrıslı Türklerin özne olacağı yeni bir anlayışa ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan İzcan, erken zamanda sonuca ulaşabilmek için alışılmış kalıpların ve yöntemlerin dışına çıkılması ve müzakere süreci ile paralel bir şekilde güven arttırıcı önlemlerin hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Güven Arttırıcı Önlemleri kapsamlı çözümün parçası olarak ele almanın veya müzakere sürecinin içerisine hapsetmenin statükocu yaklaşımlar olduğuna dikkat çeken İzcan, “Güven Arttırıcı Önlemlerin müzakere süreci ile paralel bir şekilde hayata geçirilmesi, toplumlararası güvenle birlikte federal kültürün gelişmesini sağlayacak ve kapsamlı müzakerelerin ilerlemesi için yapıcı katkılar sunacaktır” dedi.

Maraş’in iadesi, Mağusa Limanı ve Ercan Havaalanının eş zamanlı bir şekilde açılmasının uygulanması gereken en önemli ve etkili önlem olduğunu kaydeden İzcan, “Çözüm gökten zembille inmeyecektir. Başta Maraş, Mağusa ve Ercan konusu olmak üzere güven arttırıcı önlemler zenginleştirilerek hayata geçirilmelidir” dedi.