Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Dış İşleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun “ BM Barış Gücü, sözde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin verdiği onay ile KKTC topraklarında görev yapamaz, ya KKTC ile askeri antlaşma imzalarlar, ya da KKTC’den çekilirler “ şeklindeki açıklamalarını kınadı.
Çağdışı savaş kışkırtıcılığı yapılıyor.
“ Tahsin Ertuğruloğlu’nun açıklamaları, Kıbrıs’ta gerginliği artırmaya dönük, çağdışı bir savaş kışkırtıcılığıdır “ diyen İzzet İzcan, BM’den KKTC’nin tanınmasını talep etmek, ayrılıkçı ve taksimci bir politikadır. “ dedi.
Geçiş kapılarını kapatmaya çalışıyorlar.
BM gücünün Mart 1964 yılından berri Kıbrıs’ta görev yaptığını belirten İzzet İzcan, 1964’den sonra 6 aylık dönemler halinde görev süreleri uzatılmakta olup, BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde hareket edildiğini belirten İzzet İzcan, “ AKP’nin buradaki uzantıları, Kıbrıs’ta kapıların kapanmasını hedefleyen savaş politikaları yürütmektedir “ dedi.
Kıbrıs Türk toplumunu rehine olarak tutmak istiyorlar.
Kıbrıs Türk Toplumu’nun Kuzey Kıbrıs içerisinde rehine olarak tutulmak istendiğini dile getiren İzzet İzcan, bunun ilelebet mümkün olmayacağını, kurtuluşun BM Güvenlik Konseyi kararları temelinde, Birleşik Federal Kıbrıs’ta olduğunu belirterek, barışa ulaşmak için kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı.