Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Avukat Akan Kürşat’ın, Kıbrıslı Rumlara ait malların satışına aracılık etmesi ile ilgili olarak İtalya’da tutuklanmasının, Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan insanların güvende olmadığını gözler önüne serdiğini vurguladı.
“ Kuzey Kıbrıs’ta var olan arazilerin %80 nin 1974 öncesi Kıbrıslı Rumlara ait olduğu dikkate alındığında, ciddi bir krizle karşı karşıya olduğumuz görülmektedir “ diyen İzzet İzcan, “ Çözümsüzlük çözümdür “ diyerek halkı kandıranların yaşananlardan sorumlu olduklarını belirtti.
Kapitalist düzenlerde mülkiyet hakkının en temel haklardan biri olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bir mülkü asıl sahibinden onaysız alıp satamayacağınız ortada iken, “ Kan döktük aldık bizimdir anlayışı ile hareket eden zihniyet duvara toslamıştır “ dedi.
BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Türkiye’deki AK Parti iktidarı sakıncalı Kıbrıslı Türkler yaratarak, barış yanlısı kesimlerin Türkiye’ye girişini yasaklarken, Kıbrıs Cumhuriyeti yetkilileri de “ Avrupa Tutuklama Müzekkeresi “ çıkartarak, Rum mülkleri ile ilişkisi olan Kıbrıslı Türkleri aranan suçlular durumuna düşürmesinin yegane sorumlusu, statükoyu savunan, çözümü engelleyen, fetihçi zihniyet sahibi, taksimci kesimler olduğunu vurguladı.
“ Kıbrıslı Türkler için tek bir çıkış yolu vardır, o da ülkenin Federal Birleşik Kıbrıs çatısı altında bütünleştirilerek, uluslararası hukuka uygun, erken ve acil çözümdür “ diyen İzzet İzcan, görüşmelerin 2017 yılında Crans Montana’da kaldığı yerden acilen başlatılarak sonuçlandırılması çağrısında bulundu.