BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Pile’ye yol yapılacağı gerekçesi ile Ankara’daki AKP hükümeti ve onun yerli temsilcileri tarafından ortaya konan şiddet eylemlerini kınadı.
“ Kuzey Kıbrıs Anayasası geçici 10. maddesine göre iç ve dış güvenlikten sorumlu bulunan askeri çevrelerin ve onların Türkiye’de bağlı bulunduğu kurumlar tarafından BM yetkililerine karşı düzenlenen saldırılar ile Kıbrıslı Türklerin hiçbir ilgisi yoktur “ diyen İzzet İzcan, “ Kıbrıs Türk toplumu suçlu sandalyesine oturtulamaz “ dedi.
BM Güvenlik Konseyi kararının gereklerini yerine getirin.
BM Güvenlik Konseyi kararının doğru ve yerinde bir karar olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Türkiye’deki AKP iktidarı ve Kıbrıslı Türk yetkililerini kararın gereklerini yerine getirmeye çağırdı.
BM yetkililerine karşı yapılan saldırı, kriminal bir suç oluşturmuştur.
“ Güvenlik Konseyi kararında, BM’ye karşı yapılan saldırının, uluslararası hukukta ağır cezası olan kriminal bir davranış olduğunu, ara bölgenin tek taraflı değiştirilemeyeceği belirtmiş ve BM Genel Sekreterinden görüşmelerin Crans Montanada kaldığı yerden başlaması için temsilci ataması talep edilmiştir “ diyen İzzet İzcan, “ Çözümün iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı federasyon olacağı vurgulanmıştır “ dedi.
Kıbrıs Türk toplumu ateşin önüne atılamaz.
“ Kıbrıs Türk toplumu ateşin önüne atılamaz “ diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, BKP’nin ülkeyi bölmeye dönük, her türlü şiddet eyleminin karşısında olmaya devam edeceğini vurguladı.