Kubilay Özkıraç başkanlığındaki EL-SEN Sendikası, Birleşik Kıbrıs Partisi’ni ziyaret ederek, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumunda yaşanan sıkıntıları aktardı ve KIB-TEK’in sorunlarının çözümü konusunda görüş alış verişinde bulunuldu.
BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, basına yaptığı açıklamada, KIB-TEK’in ülkedeki en stratejik ve önemli kurum olduğunu, gözümüz gibi korunması gerekirken kötü yönetildiğini ve zarara sokulduğunu belirtti.
Siyasi iktidarların, kamu kuruluşlarını arpalık gibi kullanarak siyasi rant sağlamaya çalıştıklarını dile getiren İzzet İzcan, ihalelerde yolsuzluk, partizanlık ve her türlü suistimalin KIB-TEK’te olduğunu vurguladı.
“Kötü ve zehirli yakıt getirilerek, bilerek ve isteyerek KIB-TEK çalışanları ve vatandaşları zehirleyen bir UBP iktidarı ile karşı karşıyayız” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, insanlık suçu işlendiğini vurguladı.
Türkiye’deki AKP ve UBP iktidarlarının amacının, KIB-TEK’in özelleştirilerek yabancı sermayeye peşkeş çekilmesi olduğunu belirten İzcan, BKP’nin, KIB-TEK ve çalışanlarının yanında durmaya devam edeceğini belirtti.
EL-SEN Sendikası Başkanı Kubilay Özkıraç, kötü yakıt getirilerek elektrik santrallerine zarar verildiğini, sistemin zaman zaman devre dışı kaldığını, üretimin düştüğünü ve doğan ihtiyacın AKSA denilen şirketten kapatılarak, kurumun zarara sokulduğunu belirtti.
Kurumda personel sıkıntıları olduğunu dile getiren Özkıraç, EL-SEN Sendikasının, çalışanlara ve kuruma sahip çıkmaya devam edeceğini dile getirerek, içte ve dışta dönen entrikalara karşı kararlı bir duruş sergilediklerini vurguladı.
“KIB-TEK toplumun malıdır ve kimseye devredilemez” diyen EL-SEN Genel Başkanı Kubilay Özkıraç, BKP’ye, kuruma verdiği destek için teşekkür etti.