Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, ülkede yabancılara karşı gelişen ırkçı davranışların artış gösterdiğini belirterek, gerekli önlemlerin alınmasını talep etti. Ülkenin sorma gir hanına dönüşmesinin bunda önemli payı olduğunu belirten İzzet İzcan, öfkenin sıradan yabancı insanlardan çıkartılmasının kabul edilmez olduğunu vurguladı.
Mağusa’daki Glapsides plaj çalıştırıcısının “ Plaja Pakistanlı ve siyahi kişiler giremez “ diye pankart asıp, yayınlar yapmasının hiçbir şekilde tolere edilemeyeceğini belirten İzzet İzcan, yabancı düşmanlığı ve ırkçı davranışların ülkenin huzuru için büyük bir tehlike olduğunu söyledi.
Nüfus artışı ciddi sorunlara neden oluyor.
Artan nüfusun trafik kazalarında büyük artışlara neden olduğunu dile getiren İzzet İzcan, Gemikonağı’nda suçsuz, günahsız Pakistanlı bir öğrencinin hayatını kaybetmesini buna örnek gösterdi. “ Kuzey Kıbrıs’ın iç hukukuna göre kazaya sebebiyet veren Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu subayın ülkemizde yargılanması mümkün değildir “ diyen İzzet İzcan, içinde bulunduğumuz statükonun güvenlik sorunu yarattığını vurguladı.
“ BKP, her türlü faşist ve ırkçı davranışlara karşı çıkacaktır “ diyen İzzet İzcan, halkımızın demokrasi, eşitlik ve özgürlük içerisinde yaşaması için mücadeleye devam edeceklerini belirtti.