Birleşik Kıbrıs Partisi, Geçitkale  Havaalanı’nın Türk silahlı kuvvetlerine devri,  İHA ve SİHA’ların konuşlandırılmasının, bölgede var olan gerginliği daha da arttıracağını belirtti.
Konu ile ilgili açıklama yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Ülkemizin ihtiyacı silah deposuna dönüşmek değildir” diyerek, Kıbrıs ve bölgedeki sorunların silah zoru ile çözülemeyeceğini vurguladı.

BKP’nin, Kıbrıs’ın asker ve silahlardan arındırılmasını savunduğunu belirten İzcan, askersiz ve silahsız bir Kıbrıs için görüşme sürecinin bir an önce başlamasını talep etti.

Emperyalist ülkelerin, enerji merkezlerini kontrol etmek için, Orta Doğu başta olmak üzere bölgeyi ateş topuna çevirerek, Doğu Akdeniz’de büyük bir paylaşım kavgasına girdiğini dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs’ta yaşayan iki toplumun, Suriye ve Irak’ta yaşananlardan dersler çıkararak, karşılıklı silahlanmadan uzak durmasını istedi.

“Biz, ülkemizde ne İHA, ne de SİHA istemiyoruz” diyen İzzet İzcan, “Barışa inananların yayılmacı ve işgalci politikalar karşısında sesini yükselterek, ortak vatan mücadelesi vermesi halkımız için tek seçenektir” dedi.