Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Türkiye Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, BM Genel Sekreteri temsilcisi bayan Lute ile yaptığı görüşmede, ayrı egemenliğe dayalı iki devletli çözüm istediklerini söylemesinin kabul edilmez olduğunu vurguladı. “Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs’taki hakkı, Garanti ve İttifak antlaşmaları ile sınırlıdır” diyen İzzet İzcan, “Bu antlaşmalar Sn. Çavuşoğlu’na, Kıbrıs Türk toplumu adına konuşma ve çözüm şeklini belirleme hakkı vermemektedir” dedi.

         Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bozulan anayasal düzenini tesis etme, toprak bütünlüğü ve egemenliğini koruma adı altında Kıbrıs’a müdahale eden TC, tam tersini yapmış, Kıbrıs’ın kuzeyine nüfus aktararak, Kıbrıs’ın  kuzeyini ilhak etmek için örgütlenmiştir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bunun kabul edilmez olduğu gibi, uluslararası hukuk bağlamında suç olduğunu belirtti.

         Kıbrıs’ın geleceğini Kıbrıs halkı belirlemelidir

         “Kıbrıs’ın geleceğini Kıbrıs halkı belirlemelidir” diyen İzzet İzcan, “Kıbrıs’ta bulunacak çözüm, BM parametreleri temelinde, iki toplumlu iki bölgeli federal çözüm olmalıdır” dedi.

         Kıbrıs Türk toplumunun iradesine yapılan saldırılara kararlılıkla karşı çıkacaklarını belirten İzzet İzcan,  ülkenin birliği ve bütünlüğü için çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.