Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Türkiye ve Kıbrıs arasında bulunan su borusunun  tamiri gerekçe gösterilerek düzenlenen tören ve Maraş’ın açılacağının duyurulması ile ilgili faaliyetlerin tehlikeli ve yanlış olduğu kadar,  Kıbrıs Türk toplumunun iradesine büyük bir saygısızlık olduğunu vurguladı.

            “Talimatla yönetilmenin sonu budur” diyen İzzet İzcan, Maraş’ın 550 ve 789 numaralı BM Güvenlik Konseyi kararlarına rağmen açılmasının, görüşme süreci ve iki toplum arasındaki ilişkileri berhava etmeye yönelik bir provokasyon olduğunu belirtti.

            “Türkiye’deki AKP hükümeti ve onun buradaki baş temsilcisi UBP’nin yaptığı fetihçi ve istilacı bir politikadır” diyen İzzet İzcan, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aracılığı ile YSK kararları yerle bir edilmiştir” dedi.  

            Yasaları çiğneyenler yargılanmalıdır.

            Yüksek Seçim Kurulu’nu, seçim yasaklarını çiğneyen kesimlere karşı yasal cezai müeyyideleri hayata geçirmeye çağıran İzzet İzcan, başta BRT olmak üzere  yasakları çiğneyenlerin yargılanmasını talep etti.

            Maraş  yasal sahiplerine aittir ve iade edilmelidir.

            Maraş’ın yasal sahiplerine ait olduğunu, BM kararları çerçevesinde BM’ye devir edilerek sahiplerine verilmesi gerektiğini belirten İzcan, “Karşı toplumun acıları üstünden siyaset yaparak seçim kazanmaya çalışmak, onursuz bir davranıştır” dedi.

            “Kıbrıs’ın kurtuluşu çözüm, barış ve demokrasiden geçer” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, tüm demokrasi güçlerini birlikte mücadele etmeye çağırdı.