Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, görüşmelerin yeniden başlaması için yeni fikirler geliştirerek, taraflara sunmasını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.
“BM antlaşmasının 25’inci maddesine göre, BM kararları bağlayıcıdır” diyen İzzet İzcan, tarafların uymaları gereken Güvenlik Konseyi kararları ortada dururken, yeni maceracı arayışlara girmelerinin kabul edilmez olduğunu vurguladı.
“Ne Ankara’nın ayrı devlet politikası, ne de Nikos Anastasiyadis’in manevraları, Kıbrıs sorununu çözemez” diyen İzzet İzcan, “Kıbrıs, tüm Kıbrıslıların ortak evidir ve bulunacak çözüm, BM Genel Sekreteri Guterres’in önerileri ve BM Güvenlik Konseyi kararları temelinde olacaktır” dedi.
Kıbrıs’ta, federal çözüme inanan kesimlerin birlikte mücadelesinin önemine vurgu yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bulunacak çözümün tüm Kıbrıslıların insan hakları ve AB müktesebatına uygun olması gerektiğini ve Federal Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dışında bir çözüm şeklinin olamayacağını, halkın bilmesi gerektiğini vurguladı.
“BKP, görüşme sürecinin en erken zamanda başlayıp, sonuçlanmasını talep etmektedir” diyen İzcan, BKP’nin, üstüne düşeni kararlılıkla yapacağını belirtti.