Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı aleyhine sürdürülen karalama kampanyasının nedeninin siyasi farklılıklar ve anlaşmazlıklar olduğunu vurguladı. Ankara’nın meseleye amir memur ilişkisi temelinde baktığının bir kez daha gün yüzüne çıktığını belirten İzcan, “ Esas mesele Sn Akıncı’nın bu tarz bir ilişki biçimini kabul etmemesi ve Ankara’nın istediği gibi ayrılıkçı ve taksimci bir politika izlememesidir” dedi.

İzcan, “ Türkiye’deki AKP- MHP ortaklığının niyeti, Kıbrıs’ın kuzeyinde federal çözüm karşıtı, ayrılıkçı bir Cumhurbaşkanı seçilmesini sağlamaktır.  Bu nedenle Sn Akıncı’ya karşı bir cephe oluşturulmuştur. Murad edilen Sn. Akıncı’yı devre dışı bırakmaktır” dedi.

“Yapılan açıklamalar açıkça bir linç kampanyasına dönüşmüştür” diyen İzcan, Sn Cumhurbaşkanına karşı izlenilen saldırgan, siyasi etik ve ahlaka uymayan hakaretler aynı zamanda Kıbrıs Türk toplumunun siyasi iradesine yapılan bir müdahale ve saygısızlıktır” dedi.

Ankara’daki hükümetin Kıbrıs Türk toplumunun iradesine saygı duyması gerektiğinin altını çizen İzcan, “Esas olan Kıbrıslı Türklerin iradesidir. Ankara’daki AKP- MHP iktidarı bu iradeye saygılı olmayı öğrenmelidir” dedi.