Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, 20 Temmuz günü Türkiye’nin Suruç İlçesinde gerçekleşen bombalı saldırı sonucu 32 sosyalist gencin katledilmesinden dolayı büyük bir acı duyduklarını belirterek, hayatını kaybeden gençlerin ailelerine başsağlığı dileyerek Türkiye halkları ve ilerici güçleri ile dayanışma içerisinde olduklarının altını çizdi.

Suruç’ta yaşanan katliamın sorumlularının IŞİD terör örgütünü yaratan Anglo-Amerikan emperyalizmi ve her türlü desteği sağlayan AKP hükümeti olduğunu vurgulayan İzcan, “IŞİD’ı, ABD yarattı, AKP ise silahlandırdı” dedi. Bu korkunç katliamın sorumlularının hesap vermesi gerektiğine vurgu yapan İzcan, katillerin er geç yargılanıp cezalandırılacağını kaydetti.

Anglo-Amerikan emperyalizminin Büyük Ortadoğu Projesi çerçevesinde, bölgeyi kan gölüne dönüştürdüğünü kaydeden İzcan, IŞİD gibi kurulan terör örgütleri ile halkların bir birine kırdırıldığını, iç savaş ve mezhepsel çatışmaların körüklendiğini, emperyalist hedefler için masum sivillerin hunharca katledildiğini belirtti.

CTP-BG/UBP hükümeti ulusal yas ilan etmelidir.

Geçmişte Suudi Kralı için ulusal yas ilan eden zihniyetin, Suruç’ta yaşanan katliamı görmezden geldiğine dikkat çeken İzcan, CTP-BG/UBP hükümetinin ulusal yas ilan etmesini ve gereken her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu bildirmesini talep etti.

BKP’nin, başta HDP olmak üzere, Türkiye’deki tüm ilerici ve sosyalist güçler ile dayanışma içerisinde olduğunu ve acılarını paylaştığını ifade eden İzcan, Türkiye halkları ile Kıbrıs halkının çıkarlarının ve mücadelesinin ortak olduğunu, özgür, bağımsız ve eşitlik temelinde bir gelecek için ortak mücadeleye devam edeceklerinin altını çizdi.

Emperyalizmin ve işbirlikçilerinin yenileceğini, halkların ise kazanacağını vurgulayan İzcan, halkların karanlığı ve gericiliği mutlaka yeneceğini ve aydınlık bir geleceği kuracağını kaydetti.