Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, katledilişlerinin 50. Yıldönümünde Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis’i bir kez daha saygı ile andıklarını belirtti.

Anglo-Amerikan emperyalizminin ve kendilerine milliyetçi diyen fanatiklerin Kıbrıs’ta ki toplumları birbirinden ayırmaya çalışırken Kavazoğlu ve Mişaulis’in ısrarla ortak vatan ve barış mücadelesini sürdürdüklerini vurgulayan İzcan, Kıbrıs’ı bölmeye ant içmiş faşistlerin hunharca katlettikleri iki halk kahramanının anısı önünde saygı ile eğildiklerini vurguladı.

“Kavazoğlu ve Mişaulis, köy köy gezip taksime karşı çıktılar. Kıbrıs halkına karşı düzenlenen emperyalist komplolara karşı halkı bilinçlendirip, bağımsızlığı savundular” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Kavazoğlu ve Mişaulis’i öldürerek mücadeleyi durdurduğunu sananların yanıldığını, bu gün yüzlerce Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumun onların açtığı yoldan ilerlediğini kaydetti.

Birleşik Kıbrıs Partisi’nin Kavazoğlu ve Mişaulis’in yıllar önce savundukları değerlere sahip çıkmaya ve onların açtığı yoldan ilerlemeye devam edeceğinin altını çizen İzzet İzcan, yeniden birleşme ve federal çözüm mücadelesinin kararlı bir şekilde sürdürüleceğini ve başarıya ulaştırılacağını vurguladı.