Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, dün gerçekleştirilen görüşmede 5 maddelik güven yaratıcı önlem üzerinde anlaşan her iki lideride kutladıklarını belirterek, güven yaratıcı önlemlerin müzakere süreci ile paralel bir şekilde hayata geçirilmeye devam edilmesini istedi.

Kıbrıs sorununun çözümünün artık kaçınılmaz ve şart olduğunu,  Kıbrıs sorunu ile ilgili tüm tarafların çıkarının çözümden geçtiğini, kapsamlı çözüm için çok büyük bir fırsat bulunduğunu vurgulayan İzcan, çözüm yönünde kararlılık ve yapıcı adımlar ile erken federal çözüme ulaşılabileceğini vurguladı.

Maraş çözümün anahtarıdır

Kapsamlı çözümün gökten zembil ile inmeyeceğini, çözüme ulaşmak için güven yaratıcı önlemlerin uygulanmaya devam edilmesi gerektiğini belirten İzcan, “Müzakere süreci ile toplumlararası güven ortamının gelişmesine katkı sağlamak ve federal kültürün temellerini atmak için Maraş’ın iadesi ile Mağusa Limanı ve Ercan Havalimanı’nın eşzamanlı açılması şarttır. Maraş paketi kapsamlı çözümün anahtarıdır” dedi.

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların ortak ürünü olan Hellim konusundaki anlaşmazlığın çözülmesi, toplumlararası ticaret ve ortak iş alanlarının yaratılması, eğitim müfredatlarında iyileştirmelere gidilmesi ve futbolun yeniden birleştirilmesi yönünde adımlar atılmasını da beklediklerini vurgulayan İzcan, toplumların yaşamlarını iyileştirmeye yönelik her türlü güven yaratıcı önlemin hayat bulması ve kapsamlı çözüme ulaşmak için her iki lideri desteklemeye devam edeceklerinin altını çizdi.