Birleşik Kıbrıs Partisi Dışilişkiler Sekreteri Salih Sonüstün yaptığı yazılı açıklamada, barış ve e yapılan saldırıları, parti binalarının yakılıp, üye ve yöneticilerinin tutuklanmasını şiddetle kınadıklarını belirterek, BKP’nin HDP ile dayanışma ve işbirliğini sürdüreceğini kaydetti.

AKP’nin iktidarda kalma uğruna Türkiye’yi iç savaşa sürüklediğini ve önümüzdeki seçimlerde HDP’nin barajın altında kalması için sistemli ve kirli bir savaş yürüttüğünü kaydeden Sonüstün, “400 milletvekili için yapılan bu zulüm ve katliamların hesabı Türkiye halklarınca elbet sorulacaktır. HDP, önümüzdeki seçimlerde de barajı aşacak, AKP diktatörlüğü alaşağı edilecektir” dedi.

Cizre’de yaşananlar zulümdür.

AKP’nin, Cizre’yi günlerdir ablukaya aldığını ve açık bir zulüm uyguladığını vurgulaykardeşliği kararlı bir şekilde savunan ve ileriye taşıyan Halkların Demokratik Partisi’nan Sonüstün, çocukların, kadınların sokak ortasında vurulduğunu, insanların evlerine hapsedilerek, yaşamdan koparıldığını kaydetti.

Cizre’de uygulanan abluka ve zulümün çatışmaları ve iç savaşı körüklemeye yönelik kirli bir provokasyon olduğuna dikkat çeken Sonüstün, şehirdeki abluka ve zulüme derhal son verilmesini talep etti.

Silahların biran önce susması, gerillaların ve AKP’nin politikaları uğruna emekçi halk çocuklarının ölümlerinin durdurulması ve tarafların diyalog yolu ile Kürt sorununun çözümü için yarım kalan müzakere sürecini biran önce yeniden başlatması çağrısında bulunan Sonüstün, BKP’nin, Türkiye’de barış ve demokrasi taleplerini desteklemeye ve HDP ile dayanışmasını yükseltmeye devam edeceğinin altını çizdi.