HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman başkanlığındaki HDP heyeti BKP’yi ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu. Görüşmede Türkiye ve Ortadoğuda yaşanan son siyasi gelişmeler ele alındı. BKP, HDP heyetini Kıbrıs sorununda yaşanan gelişmeler konusunda bilgilendirdi. Taraflar ortak bir basın toplantısı düzenledi.
        Halkların kardeşliği temelinde mücadelemizi ortaklaştıracağız.
HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, HDP’nin Kıbrıs’ta halkların kardeşce birarada yaşamasını benimsediğini, ortak sol ideoloji paylaştıkları BKP’de bulunmaktan mutlu olduklarını belirterek “Dışarıdan müdahale olmadan Türkiye ve Kıbrıs’ta halklar özgürce birarada yaşamalıdır, Dünyadaki emekci halkların ortak mücadelesi bizim de mücadelemizdir, Kıbrıs sorunu gibi, Türkiyede Türk ve Kürdistan sorununun da en erken  zamanda barış ve kardeşlik temelinde çözülmesini destekliyoruz” dedi.
BKP ve HDP yakın ilişki içerisindedir. İlişkilerimiz gelişiyor, Demokrasi ve Barış mücadelesi veren ülkelerin özgürleşmesi, halkların birarada yaşaması bizleri yakınlaştırıyor diyen Mehmet Emin Adıyaman, “Halkların kardeşliği temelinde mücadelemizi ortaklaştıracağız”dedi.
 BKP ezilen bütün halkların yanındadır.
BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, kardeş Türkiye halklarının temsilcilerini partimizde ağırlamaktan mutluyuz derken “BKP ezilen bütün halkların yanındadır. Filistin, suriye, Irak, Afganistan ve Kürt halkı ile dayanışma içindeyiz, düşman her zaman olduğu gibi Anglo-Amerikan Emperyalizmi ve onun yerli işbirlikçileridir” diyerek, BKP’nin, emperyalist savaşlara ve terörün her türlüsüne karşı olduğunu söyledi.
Türkiye’de yaşanan içsavaş ve terör olaylarından büyük üzüntü duyduklarını belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Bu yol yol değildir, temennimiz Türkiye’de görüşme masasını deviren ve devlet terörü uygulayan AKP Hükümetinin, görüşme sürecine geri dönmesi, Türkiye’de  terör ve bombalama faaliyetlerinin son bulması ve silahların yerine binlerce yıldır birlikte yaşayan insanların konuşarak sorunlarını çözmesidir” diyerek, kardeş Türkiye halkının yanında olduklarını vurguladı.
Yaşananların emperyaizmin bir oyunu olduğunu belirten İzcan “Biz bu oyunları 1950 yılından beri yaşıyoruz. Ülkemiz bölünmüş, halkımız kırdırtılmış, ateşkes koşullarında acılar içinde bir ülkeye dönüştük diyen İzzet İzcan, “Birleşik ortak bir vatanda halkımızın başı dik, onuruyla yaşaması için mücadele etmeye devam edeceğiz, özgürlük mücadesinde HDP ile kardeşlik temelinde dayanışarak, halklarımızın mutluluğu için çalışacağız”dedi.