Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, görüşmelerin en erken zamanda başlaması için,  BM Genel Sekreteri Antonio  Guterres’in inisiyatif üstlenmesini istedi.

BM Genel Sekreteri’nin bir an önce Kıbrıs özel temsilcisini ataması gerektiğini dile getiren İzcan, ilk yapılacak işin bu olması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’de seçimlerin sona erdiğini, hükümetin kısa zamanda kurulacağını belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Ortaya ortak bir irade koyarak konuyu halletmenin zamanı gelmiştir” dedi.

Kıbrıstaki liderlere BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ortaya koyduğu belge karşısında tutumlarını netleştirme çağrısında bulunan İzcan, “Daha fazla zamana oynamak, kimseye bir şey kazandırmaz” diyerek,  özellikle AKP hükümeti ve Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiyadis’in karar  vermesini istedi.

Guterres Belgesi, bir bütün halinde görüşülmelidir.

BM Genel Sekreteri Antonio  Guterres’in ortaya koyduğu 6 maddenin bir bütün halinde görüşülüp karar verilmesi gerektiğini vurgulayan İzzet İzcan, ayrı ayrı başlıklar içerisinde boğularak sonuca ulaşılamayacağını vurguladı.

Toplumlar arası güven ve yakınlaşmanın önemli olduğunu belirten İzzet İzcan, “Yeni kapıların açılması veya akaryakıt gibi konularda ortaya çıkan sıkıntılar, sorunun çözümüne yardımcı olmadığı gibi, çözümsüzlüğe hizmet etmektedir” dedi.