Birleşik Kıbrıs Partisi ikinci Mont Pelerin zirvesini değerlendirdi. Konu ile ilgili açıklama yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Mont Pelerin zirvesinin başarısız olmasından dolayı üzüntü duyduklarını ancak bunun yolun sonu olmadığını, sürecin bundan sonra hızlanarak devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Karşı toplumu suçlama oyununa girmeyelim.

            Kıbrıs sorunu gibi eski ve karmaşık sorunların sonuna yaklaştık sonra zorlukların ortaya çıkmasının gayet normal olduğunu belirten İzcan, “ Önemli olan özveri ile çalışmaya devam etmek ve karşı toplumu suçlama oyununa girmeden sürece sahip çıkmaktır” dedi.

Tarafları birbirine karşı cömert olmaya çağıran BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “ Karşılıklı vereceğimiz tavizlerin Kıbrıs’ta kalacağını hatırdan çıkarmadan, uluslar arası konferansın zeminini hazırlamak öncelikli görev olmalıdır” dedi.

Görüşme süreci Lefkoşa’da devam etmelidir.

            Görüşme sürecinin Lefkoşa’da devam etmesi gereği üzerinde duran İzcan, açıkta duran konular bir bir ele alınıp kapatılmalı ve uluslar arası konferansa mümkün olduğu kadar az sorunla gidilmelidir diyen İzcan, önemli olan uluslar arası konferansın başarı ile sonuçlanması olduğunu belirtti.

% 29.2- 28.2 arası toprak Kıbrıslı Türkler için yeterlidir.

            Kıbrıslı Rumlara iade edilecek topraklara dönecek Rum sayısının sorun yapılmaması gerektiği üzerinde duran İzcan, %29.2 -28.2 arası toprağın Kıbrıslı Türkler için yeterli olduğunu vurguladı.

Bulunacak çözümün tüm Kıbrıslıların insan haklarına saygılı olmasının çözümün yaşayabilirliği açısından önemli olduğunu belirten İzzet İzcan buna tüm Kıbrıslıların azami önem vermesini istedi.