Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Türkiye’deki FETO operasyonu  Kıbrıs ayağının ibretle takip edilmesinin gerekli olduğunu vurguladı. “Türkiye’den  gelen özel ekip tarafından 100’ün üzerinde polisin sorgulanması ve soruşturmanın  diğer çevrelere yayılması beklentisinin ülkemizin ne hale geldiğinin en açık göstergesidir” diyen İzzet İzcan, UBP-DP hükümetini konu ile ilgili kamuoyuna açıklama yapmaya çağırdı.

Tek çare ülkemizin demokratikleşmesidir.
          Polis içerisinde istihdam,  tayin, terfi ve atamaların sürekli mahkemelik olduğunu, her seferinde yürütmeyi durdurma kararları çıktığını, şeffaf ve demokratik bir yönetim olmadığını dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan “Ülkemiz demokratikleşmediği sürece bu tür sorunları yaşamak gayet normaldir” dedi.

Ülkenin en büyük ihtiyacı demokratik ve özgürlükçü bir anayasadır.
“Ülkenin en büyük ihtiyacı demokratik ve özgürlükçü bir Anayasadır” diyen İzcan         “Kendi kendimizi yönetemediğimiz sürece  kuzey Kıbrıs uluslararası  suç odaklarının merkezinde olmaya devam edecektir” dedi.

Yaşananlar,  Başbakan’ın açıklamalarını yalanlıyor.

Yaşananların kısa bir süre önce KKTC’de FETO ile ilgili herhangi bir bulguya rastlanmamıştır şeklindeki Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün açıklamalarını yalanladığını belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Aslında doğrulanan Avrupa İnsan Hakları mahkemesinin,  KKTC, Türkiye Cumhuriyeti’nin alt yönetimidir kararı olduğudur” dedi.