Birleşik Kıbrıs Partisi Genel  Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs sorunu ile ilgili New York’tan gelen açıklamalar ve iki taraftaki statükocuların olumsuz tavırlarının, sorunun çözümüne katkı yapmayacağını belirtti.

“Federasyon tezini terk etmek, maceradan başka bir şey değildir” diyen İzzet İzcan, Crans Montana görüşmelerinin üzerinden 15 ay geçmiş olmasına rağmen, hâla iyi bir hazırlıktan bahs etmek, samimiyetten yoksun bir tavırdır” dedi.

Kıbrıs’ta ihtiyaç olanın siyasi irade olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, toplum liderleri Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiyadis’ten beklenen, bunu açıkça göstermeleri olduğunu vurguladı.

Taksim, ciddi bir tehlike olarak kapımızı çalıyor.

“Zamana oynamayın, taksim ciddi bir tehlike olarak kapımızı çalıyor” diyen İzzet İzcan, “Kıbrıs’a barışı getirecek olan ne Ankara, ne de Atina’dır. Çözümün adresi Lefkoşa ve Kıbrıs  olmalıdır” dedi.

Birleşik Federal Kıbrıs kurulmalıdır.

Gelinen aşamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ortaya koyacağı tezlere sahip çıkıp, görüşme sürecini koşulsuz başlatmanın en doğru hareket olacağını vurgulayan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Birleşik Federal Kıbrıs’ı kurmak,  çözüm istiyorum diyen tüm Kıbrıslıların öncelikli görevidir” dedi.