Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kıbrıs Türk toplumunun iradesine ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya saygı göstermesini beklediklerini vurguladı.

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Sn Akıncı ve Kıbrıs Türk toplumuna yönelik yaptığı  açıklamaların kabul edilemez olduğunu belirten Korkmazhan, “Sn Akıncı’nın ortaya koyduğu vizyon Kıbrıs Türk toplumunca onaylanmış ve benimsenmiştir. Sn Akıncı ve toplumumuza yönelik onur kırıcı açıklamaları protesto ediyoruz” dedi.

Kıbrıs kimsenin “Yavru Vatanı” değildir

“Sn Erdoğan’ın “Ana-Yavru” ilişkisi çerçevesinde ortaya koyduğu görüşleri reddediyoruz. Kıbrıs kimsenin “Yavru Vatanı” değildir. Kıbrıs, tüm Kıbrıslılarındır” diyen Abdullah Korkmazhan, “Türkiye ile çatışma istemediğimiz gibi vilayet ve sömürge muamelesinide asla kabul etmeyeceğiz. Karşılıklı saygıya dayalı, kişilikli ilişkiler geliştirmek istiyoruz. İrademize saygı ve içişlerimize müdahale yapılmamasını talep ediyoruz”dedi.

Türkiye’nin yaptığı mali katkıların sürekli gündeme getirilmesinin ve toplumun bunun üzerinden küçük düşürülmesinin Sn Erdoğan tarafından alışkanlık haline getirildiğini belirten Abdullah Korkmazhan, “Türkiye’nin, Kıbrıs’tan aldıkları verdiklerinden çok fazladır” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın yanındayız

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Kıbrıs Türk toplumunun büyük bir kesiminin desteğini aldığına dikkat çeken Korkmazhan, BKP’nin demokratik adımların atılması ve erken federal çözüme ulaşılması için Mustafa Akıncı’nın yanında durmaya ve destek olmaya devam edeceğini vurguladı.