Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, KIB-TEK Başkanı İsmet Akim’in petrol fiyatlarında meydana gelen artış nedeniyle elektriğe %15-20 oranında zam yapılmasını istediğini belirterek, elektriğe yapılacak zammın hırsızlık olduğunu kaydetti.

KIB-TEK Başkanı İsmet Akim’in halkın kurumu olan KIB-TEK’i babasının çiftliği gibi yönettiğini, usulsüz, yasa dışı uygulamalar ve partizanca istihdamlar yaptığını vurgulayan Korkmazhan, “Kuruma 135 kişi partizanca istihdam edildi. Alınan Led Lamba ve Akıllı Sayaç ihaleleri şeffaf ve hukuka uygun yapılmamıştır. 2 Adet Dizel Jeneratör alımı için ihaleye dahi çıkılmamıştır. Borçlanma Komisyonu onayı olmadan çeşitli bankalardan yasa dışı borçlanmalar yapılmıştır. Tüm bu uygulamalar ile KIB-TEK daha da borç ve borç faizi bataklığına gömülmüştür. Şimdi de zam yapılarak fatura halka kesilmek istenmektedir” dedi.

Denetimden kaçan Akim’in sunduğu veriler güvenilir değil.

İsmet Akim’in sunduğu veri ve yaptığı açıklamaların güvenilir olmadığını belirten Korkmazhan, “Sayıştay denetimini reddeden, denetçileri kapı dışına atan, adeta Gestapo gibi keyfi bir şekilde hareket eden Sn Akim’in vereceği verilere, paylaşacağı bilgilere güvenmiyor, inanmıyor ve yapacağı zammı ise kabul etmiyoruz. Sn Akim ve yönetim kurulu görevden alınmalı ve kurum denetlenerek, uzulsüz ve yasa dışı uygulamalara imza atanlar yargılanmalıdır” dedi.

KIB-TEK halkın kurumu olmaktan çıktı.

Kıbrıs Rum tarafının bu yıl içerisinde elektrik fiyatlarını 3 kez arka arkaya ucuzlattığını vurgulayan Korkmazhan, “Petrol fiyatları yıl başından itibaren ucuzlamaya başladı ve varil fiyatı 45 dolara kadar düştü. Elektrik fiyatlarını ucuzlatması gereken KIB-TEK, bunu yapmayarak aradaki farkı adeta halkın cebinden çaldı. Şimdi de zam yaparak bu soyguna devam etmek istiyorlar” dedi.

“İsmet Akim başkanlığındaki KIB-TEK, halkın kurumu olmaktan çıktı. Akim’in, bazı yönetim kurulu üyelerinin, siyasilerin, hükümetlerin ve bazı sendikacıların nemalandıkları bir çiftliğe dönüştürüldü” diyen Korkmazhan, “BKP, KIB-TEK’in yeniden halkın kurumu haline gelmesi için mücadeleye devam edecek. Yolsuzlukların ve yolsuzların üzerine gitmeye devam edecek.  KIB-TEK’in teknolojik anlamda geliştirilerek, rüzgar ve güneş enerjisi ile ucuz, temiz ve güvenli elektrik üretimi sağlaması için gerekli adımların atılmasına katkı yapmaya  devam edecektir” dedi