Birleşik Kıbrıs Partisi Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Salih Efendi, yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlar Kurulu’nun Eczane Açılışlarının Düzenlenmesi Tüzüğü’nde yaptığı düzenleme ile yalnızca 31 Aralık 2015 tarihine kadar mezun olacak çok az sayıdaki Eczacılık Fakültesi öğrencisini mevcut tüzükten muhaf tutmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, “Yalnızca mezun olacak olan çok az sayıdaki öğrenciyi tüzükten muhaf tutmak demek, öğrenimlerine devam eden yüzlerce eczacılık fakültesi öğrencisinin geleceğini karartmak demektir. Yeni düzenleme ile öğrenciler arasında ayrımcılık yapılmıştır. Bu düzenleme son sınıfta olup mezun olacak çok az sayıdaki müdür ve müşavir çocuğu torpilliler için yapıldı” dedi.

Eğitimde planlamanın önemine dikkat çeken Efendi, hükümet ve YÖDAK’ın planlı eğitim politikasının bulunmadığını kaydetti. Bir çok üniversitede eğitim veren eczacılık fakültelerinde yüzlerce öğrencinin bulunduğunu, mesafe tüzüğü ile bu öğrencilerin işsizliğe ve göçe mahkum edildiğini belirten Efendi, “Eğitim planlanmalı ve öğrenciler ihtiyaç olan alanlarda eğitime yönlendirilmelidir. Yüzlerce öğrenci eczacılık fakültelerinde eğitim görüyor. Büyük maddi ve manevi bedeller ödüyor. Ancak siz mesafe tüzüğü ile bu öğrencilere mezun olduktan sonra eczane açamazsın diyorsunuz. Bu hangi akla, hangi adalet anlayışına ve hangi vicdana sığar” dedi.

BKP’nin ayrımcılık yaratan ve partizanlık kokan bu düzenlemeyi reddettiğine dikkat çeken Efendi, tüm eczacılık fakültesi öğrencilerini mesafe tüsüğünden muhaf tutacak yasal düzenlemenin biran önce yapılmasını talep etti.

 

Birleşik Kıbrıs Partisi

Basın Bürosu