Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan görüşme öncesi yaptığı konuşmada, Dünya Barış Konseyi, Türkiye Barış Derneği, Yunanistan Uluslararası Barış ve Yumuşama Komitesi ve Kıbrıs Barış Konseyi yetkilileri ile biraraya gelmekten mutlu olduklarını belirtti.

Kıbrıs’ın etrafında ateş çemberi bulunduğunu, emperyalizmin ve işbirlikçilerinin Ortadoğu’da felaket ve katliamları körüklediklerini, Kıbrıs’tan kalkan savaş uçaklarının mazlum halkları katlettiğini belirten İzcan, kalplerinin tüm Ortadoğu halkları ve ezilenler ile birlikte attığını belirtti.

Kıbrıs’ın içinde bulunduğu çözümsüzlük ve trajedinin  sorumlusunun emperyalist güçler ve onların yerli işbirlikçileri olduğunu kaydeden İzcan, Kıbrıs’da barış ve çözümün yalnızca Kıbrıslılara değil, bölge halklarına da huzur sağlayacağını söyledi. Müzakere süreci ile ilgili temkinli bir iyimserlik içerisinde olduklarına dikkat çeken İzcan, müzakerelerde yakınlaşmaların sağlanmasına rağmen mülkiyet, toprak ve garantiler konularında sorunlar bulunduğunu, erken çözüm için ortak çıkarlar çerçevesinde uzlaşılara ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

BKP’nin, Kıbrıs sorununun erken çözümü ve Kıbrıs’ın emperyalist üslerden, silahlardan ve askerlerden arındırılması için barış örgütleri ile birlikte mücadele vermeye devam edeceğini belirten İzcan, ortak vatanın ortak mücadele ile mümkün olduğunu vurguladı.

Dünya Barış Konseyi Yürütme Kurulu Sekreteri Iraklis Tsavdaridis ise yaptığı konuşmada, heyetler adına Birleşik Kıbrıs Partisi’ne görüşmeden dolayı teşekkür ettiklerini belirterek, BKP’nin ve tüm Kıbrıslıların barış ve çözüm mücadelesini selamladıklarını ve desteklediklerini kaydetti.

Dünya Barış Konseyi ve Barış örgütleri olarak, Kıbrıs’ın birleşik, bağımsız ve özgür olmasını istediklerini, NATO ve emperyalist ülkelerin saldırı üssü olmasından kurtulması ve silahlardan arındırılması için birlikte mücadeleye devam edeceklerini vurgulayarak, BKP ve diğer ilerici güçler ile dayanışma içerisinde olmaya devam edeceklerini belirtti.