Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın bulunduğu konum dolayısı ile Kıbrıslı Türk toplumu adına konuşmasından hicap duyduklarını belirterek, “Kıbrıslı Türkler bu utançtan kurtulmalıdır” dedi.

Serdar Denktaş ve temsil ettiği ayrılıkçı anlayışın edilgen ve teslimiyetçi duruşu nedeniyle Kıbrıslı Türk toplumunun sürekli hakaret ve aşağılanmaya maruz kaldığını belirten Korkmazhan, “Denktaş ismi Kıbrıslı Türk toplumunun vicdanında mahkum edilmiştir” dedi.

Ayrılıkçı ve şoven kesimlerin menfaat ve çıkarlarını koruma uğruna Kıbrıslı Türk toplumunu yok olmakla karşı karşıya getirdiğine dikkat çeken Korkmazhan, bu politikanın başarılı olamayacağını, Kıbrıslı Türklerin toplumsal varoluş ve özgürlük mücadelesini mutlaka kazanacağını vurguladı.

TFF ve Denktaş, Kıbrıslı Türklerden özür dilemeliler.  

Türkiye Futbol Federasyonu’nun, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nu hiçe sayarak ülkemizde temsilcilik açma girişiminin Kıbrıslı Türk toplumuna saygısızlık ve hakaret olduğunun altını çizen Korkmazhan, “TFF, Kıbrıslı Türk toplumundan ve KTFF’den özür dilemelidir. Kıbrıs, Türkiye’nin vilayeti değildir” dedi.

Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın, Kıbrıslı Türk toplumunundan özür dileyerek istifa etmesini talep eden Abdullah Korkmazhan, “Kıbrıslı Türk toplumunu küçük düşürmek hiç kimsenin haddine değildir” dedi.

KTFF’ye, KOP ve FİFA ile işbirliği içerisinde futbolun yeniden birleştirilmesi ve Kıbrıslı Türk furbolunun dünya ile bütünleşmesi yönündeki çabalarını ileriye taşıması çağrısında bulunan Korkmazhan, BKP’nin tüm gücü ile bu sürecin başarıya ulaşmasına destek vermeye devam edeceğinin altını çizdi.