BKP Genel başkanı İzzet İzcan ve beraberindeki heyet, Taşkent köyünde EOKA- B’ci Rumlar tarafından katledilen şehitlerin anma törenine katılmasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, ortaya çıkan trajedi ve acı tablonun çözümün ne kadar acil olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiğini vurguladı.

 

Suçsuz ve günahsız insanların katledilmesini kınıyoruz.

 Faşist ve ırkçı düşüncelerle suçsuz ve günahsız insanların katledilmesini kınadıklarını, bunun hiçbir izahının olmadığını belirten İzcan, “ Kıbrıs’ta hâla 200 Kıbrıslı Türk ve 900 Kıbrıslı Rum kayıp ve binlerce insanın yaşamını yitirmiş olmasına ve aradan 42 yıl geçmesine rağmen, ateşkes koşullarında yaşamamız kabul edilemez” dedi.

 

Emperyalist paylaşım savaşları dış güçlerin çıkarlarına hizmet ediyor

Savaşların bir daha yaşanmaması için herkesin üzerine görevler düştüğünü dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “ Emperyalist paylaşım savaşları dış güçlerin çıkarına hizmet etmekte, halklara ise telafisi imkansız acılar yaşatmaktadır” dedi.

BKP’nin yurdumuz Kıbrıs’ta barış ve huzur ortamının gelişmesi için tüm kesimlerin sorumluluk bilinci içerisinde hareket etmesi gerektiğine inandığını vurgulayan İzcan, “ Yaşananlardan dersler çıkartarak, kin, nefret ve intikam duygusu ile hareket eden statükocu kesimlere karşı uyanık olunmalı ve çözüm mücadelesini yükseltmeliyiz” dedi.

 

Toplum liderlerinin sürdürdükleri görüşme sürecine destek olunmalıdır.

Yaşananları anımsarken geçmişin tutsağı olunmamasının önemine vurgu yapan İzzet İzcan,    “ Önemli olan Kıbrıs’ta yeni acılar yaşatmayacak, tüm Kıbrıslıların insan haklarına saygılı, siyasal eşitlik temelinde federal çözüme bir an evvel ulaşmaktır. Toplum liderlerinin bu çerçevede yürüttüğü görüşme sürecine destek olunmalıdır” dedi.

 

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya yönelik tavırları kabul edilemez.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın elini kolunu bağlama ve kamuoyu önünde yıpratılmasına yönelik, başta Başbakan Hüseyin Özgürgün olmak üzere,  bir takım çözüm karşıtı çevrelerin ortaya koyduğu tavırların yanlış ve kabul edilemez olduğunu belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, kısa günün kârı hesabıyla hareket eden bu kesimleri şiddetle kınadıklarını vurguladı.