Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, iki toplumun yönetimlerinin birbirlerine karşı izledikleri sertlik politikasının toplumlar arası ilişkilere kalıcı zararlar verdiğini dile getirerek “Bu yol yol değildir” dedi.
           Kıbrıs sorununu çözmeyi beceremeyenler,  intikamlarını insanlardan alıyorlar.

KKTC Dışişleri Bakanlığı’nın, Rum yönetiminin kuzeyde yaşayan Rum ve Maronitlere tüketim malzemesi göndermesi uygulamasının yasaklanmasının yanlış ve gerginliği artıracak bir karar olduğunu vurgulayan  İzzet İzcan, “Kıbrıs sorununu çözmeyi beceremeyenler, intikamlarını sıradan insanlardan almaktadırlar” dedi. Ayni ayrılıkçı anlayışın Kıbrıslı Rumların dini ayin ve ibadetlerini de keyfi biçimde yasaklayarak güven ortamının oluşmasını engellediğini belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Statükocu ve ayrılıkçı zihniyetlere sahip olan UBP-DP hükümetinden başka türlü davranması beklenmezdi” dedi.

Kıbrıslı Rum yöneticilerinin yasakçı zihniyetini de red ediyoruz.
“Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın Adaya güneyden giriş yapan ve Kıbrıs’ın kuzeyinde kalacağını beyan eden turistler için “Yasaklı otel listesi” yayınlayarak, kuzeyin ekonomisini baltalamaya çalışması ve temel insan haklarını ihlal etmesi kabul edilemez” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Bugün içinde bulunduğumuz koşullarda temel ihtiyaç, iki toplumun yakınlaştırılarak toplumlar arası güven ortamının yaratılmasıdır” dedi.
Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, “BKP, Kıbrıs’ın her iki yanındaki şoven ve ayrılıkçı kesimleri uygulamalarından  dolayı şiddetle protesto ederken, tek çıkar yolun halkların kardeşliğinden geçtiğini hatırlatmakta yarar görür” dedi.