BKP Genel Başkanı İzzet İzcan ve BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, Yunanistan’da gerçekleşen son seçimleri kazanan ve hükümetteki SYRİZA (Radikal Sol Koalisyon) Uluslararası İlişkiler ve Barış İlişkileri Sorumlusu Panos Trigazis ile görüşme gerçekleştirdi.

20 Şubat’ta İstanbul’da başlayan ve devam etmekte olan “Sol’un 2. Akdeniz Konferası” çerçevesinde gerçekleşen görüşmede, Syriza’nın seçim başarısı ile Kıbrıs sorunu değerlendirildi.  Bunun yanında Syriza ile BKP’nin önümüzdeki süreçte Yunanistan ve Kıbrıs’ta düzenleyecekleri ortak etkinlik ve ziyaretlerin planlaması yapıldı.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Syriza’nın seçim başarısı ve neoliberal kemer sıkma politikalarına karşı sürdürdüğü direnişi selamladıklarını belirterek, BKP ve Syriza’nın müttefik ve dost partiler olduklarına ve önümüzdeki süreçte yürüttükleri ortak mücadeleyi daha da ileriye taşıyacaklarına dikkat çekti.

Syriza hükümetinden Kıbrıs’taki durgunluk ve gerginliğin aşılarak müzakere sürecinin yeniden başlaması ve kapsamlı federal çözüme en erken zamanda ulaşılması için kararlı bir şekilde çalışmasını talep eden İzzet İzcan, BKP’nin kapsamlı müzakerelerin yeniden başlaması ve Kıbrıs sorununun erken zamanda çözümü için her türlü işbirliği ve katkıya hazır olduğunu belirtti.

Syriza ve Yunanistan halkının AB ve Troyka’nın sömürgeci politikalarına karşı kararlı ve onurlu bir mücadele yürüttüklerine dikkat çeken İzcan, halkları köleleştirmeyi ve sınırsızca sömürmeyi hedefleyen AB ve Troyka’ya karşı mücadele yürüten Syriza ve Avrupa Sol’u ile işbirliği ve dayanışmayı kararlı bir şekilde sürdüreceklerini vurguladı.