BKP Genel Başkanı İzzet İzcan ve BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, HDP, ÖDP, SDP, Birleşik Haziran Hareketi ve diğer sol ve ilerici örgütler tarafından, İstanbul/ Taksim İstiklal Caddesi’nde düzenlenen eyleme katılarak destek verdi.

AKP hükümetinin meclisten zorla geçirmeye çalıştığı ve Türkiye’de açık faşizm düzenini kurmayı hedefleyen sözde “İç Güvenlik Yasa Tasarısı” na karşı gerçekleşen eylemde binlerce kişi AKP hükümetini protesto ederek, demokrasi ve sosyal adalet talebinde bulundu.

Yaptığı açıklamada BKP’nin AKP faşizmine karşı Türkiye Sol ve İlerici Güçleri ile dayanışma içerisinde olduğuna ve eyleme katılarak ilerici güçler ile kol kola yürüdüklerine dikkat çeken BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Bu yürüyüş, demokrasi, barış ve sosyal adalet yürüyüşüdür. Türkiye’de açık bir faşizm ve karanlık bir yönetim oluşturarak demokratik yaşamı yok etmek isteyen AKP hükümetine karşı onur yürüyüşüdür” dedi.

Türkiye halkları ile Kıbrıs halkının kaderi ve mücadelesinin ortak olduğunu, Türkiye’nin demokratikleşmesinin Kıbrıs’ta çözümden, Kıbrıs’ın barışa ulaşmasının ise Türkiye’nin demokratikleşmesinden geçtiğine vurgu yapan İzcan, ortak mücadelenin kararlı bir şekilde yürütüleceğini söyledi.

BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan’da yaptığı açıklamada, Türkiye’de demokrasi mücadelesi veren tüm ilerici güçlerin BKP’nin müttefiki olduğunu söyleyerek, “Türkiye halklarının mücadelesi bizim de mücadelemizdir” dedi.

AKP hükümetinin yolsuzluk ve hırsızlık üzerine kurduğu iktidarını sürdürebilmek için İç Güvenlik Yasası adı altında faşizmi egemen kılmaya çalıştığına dikkat çeken Korkmazhan, “Çökmeye başlayan AKP despotizmi, halka rağmen iktidarını sürdürme gayreti içerisindedir. Bunun için de gerginlik ve şiddet politikasına sarılmaktadır. Ancak Türkiye halklarının AKP despotizmini yıkacağı gün çok yakındır” dedi.