Birleşik Kıbrıs Partisi Merkez Yürütme Kurulu, Ali Bizden’den sonra Dr: Ahmet An’ın da Türkiye milli güvenliğine zarar veren kişi olarak nitelendirilerek, Türkiye’ye girişinin yasaklanmasını şiddetle kınadıklarını açıkladı.
“Yaşananlar, Kıbrıs Türk toplumunun kimlik ve varlığına açık saldırıdır” denilen BKP Merkez Yürütme Kurulu açıklamasında, “Ankara’daki AKP iktidarının, neden Türkiye’de bize yeni Anayasa hazırladığı ve niyetinin Kıbrıslı Türkleri baskı altına alarak, otoriter bir düzen kurmak olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır” dedi.
Olaylara tepki gösteren bazı muhalefet çevrelerinin, Ersin Tatar hükümetine değil, Türkiye halkına kan kusturan Erdoğan iktidarına açık tavır koyması gerektiğini belirten BKP MYK, “Ülkede yaşanan kötülüklerin sebebi, Türkiye’deki Erdoğan iktidarı ve onun yerli işbirlikçileridir” dedi.
BKP Merkez Yürütme Kurulu, Kıbrıs’taki TC Elçiliğine, yasaklı listenin derhal açıklanması çağrısında bulunarak, ayni şekilde bu yasakları koyanların Kuzey Kıbrıs’a girişinin yasaklanmasını talep etti.
“Bizi ülkesinde istemeyenleri biz de ülkemizde istemiyoruz” denilen BKP Merkez Yürütme Kurulu açıklamasında, 20 Temmuz’da, Tayyip Erdoğan tarafından planlanan yeni oldu bittiler karşısında halkı uyanık olmaya çağırdı.