Birleşik Kıbrıs Partisi Lefkoşa İlçe Örgütü, bugün Lefkoşa Dereboyu’nda yaşanan ağaç katliamını protesto ederek, ağaçların kesildiği yere siyah çelenk bıraktı ve basına açıklamalarda bulundu.

BKP Lefkoşa İlçe Başkanı Kemal Gülercan’ın protesto eyleminde yaptığı konuşma aşağıdaki gibidir:

“Geçtiğimiz gün burada bir katliam yaşanmıştır. Dereboyu’nun kalbinde iki adet asırlık çam ağacı çarpık yapılaşma uğruna kesilerek yok edilmiştir.

Bu katliamın sorumluları çevreyi özenle koruyup, doğa tahribatını önlemekle yükümlü olan, CTP-UBP hükümeti, Orman Dairesi, Şehircilik ve Planlama Dairesi ve Lefkoşa Türk Belediyesi’dir.

CTP-UBP hükümeti, Orman Dairesi ve Şehircilik ve Planlama Dairesi burada yaşanan ağaç katliamına onay vermişlerdir. Lefkoşa Türk Belediyesi ise ne yazık yaşanan katliamı izlemekle yetinmiştir.

Çevrenin ve ağaçların korunması için yasaların kendilerine verdiği yetkileri kullanmak yerine, bu katlima onay veren ve seyirci kalan bu kurumlar, hiçbir bahane öne sürerek sormluluktan kaçamazlar.

BKP Lefkoşa İlçe Örgütü olarak asırlık çam ağaçlarını katleden ilgili şirket Baştaşlar İnşaat Şirketi’ni, bu katlima onay veren CTP-UBP hükümeti, Orman Dairesi ve Şehircilik ve Planlama Dairesi ile yaşananlara seyirci kalan Lefkoşa Türk Belediyesi’ni protesto ediyoruz.

Burada yaşanan ağaç katliamı, ülke genelinde yaşanan büyük çevre tahribatının en acı örneklerinden biridir. Bir avuç şirket daha fazla kâr yapsın diye, ülkemizde ve Lefkoşamızda akıl almaz ve sınırsız bir arsa spekülasyonu, çarpık, plansız yapılaşma ve betonlaşma yaşanmaktadır.

BKP Lefkoşa İlçe Örgütü olarak, biran önce çevrenin özenle korunması, doğa tahribatının önlenmesi ve Lefkoşa’nın doğa ile barışık bir şekilde gelişmesi için gereken önlemlerin alınmasını talep ediyoruz.

İmar Yasası’nın yeniden ele alınıp arsa spekülasyonu ve ülkemizin betonlaştırılmasının önlenmesini talep ediyoruz.

İnsanın çevre ve doğanın bir parçası olduğu bilinci ile çevre ve doğaya gereken saygının gösterilmesini, daha fazla kâr uğruna yaratılan telafisi mümkün olmayan tahribatların önlenmesini talep ediyoruz.

Ağaçların ve çevrenin hunharca katledildiği, çarpık ve plansız yapılaşmanın hüküm sürdüğü bir Lefkoşa değil, ağaçların ve çevrenin korunup geliştirildiği, planlı ve doğa ile barışık bir şekilde kalkınıp gelişen bir Lefkoşa talep ediyoruz.”