Birleşik Kıbrıs Partisi, Başsavcı Aşgan İlgen’i ziyaret ederek, KIB-TEK’de yaşanan uzulsüzlük, partizanca istihdamlar ve yasa dışı uygulamalar ile ilgili suç duyurusunda bulundu.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, görüşme öncesi basına yaptığı yazılı açıklamada, CTP-BG/DP-UG hükümetinin ve KIB-TEK Başkanı İsmet Akim’in halkın kurumu olan KIB-TEK’i babalarının çiftliği gibi yönettiklerini, partizanca istihdamlar, usulsüz ve yasa dışı uygulamaların devam ettiğini belirterek, “Hiç kimse denetimden kaçamaz.  Kurumda yaşanan hukuksuzluklar ile ilgili suç duyurusunda bulunarak, Başsavcıyı göreve davet ediyoruz” dedi.

Başsavcı Aşgan İlgen’e sunulan metinin tam metni aşağıdaki gibidir;   

“Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda uzulsüzlükler ve yasa dışı uygulamalar yaşanmaktadır.

Kuruma sınavsız, mülakat usulü ve partizanca istihdamlar yapılmıştır. Mevsimlik ve kalıcı olarak istihdam edilenlerin sayısı ve isimleri kamuoyuna açıklanmamıştır. İstihdam edilenlerin bir kısmının Yönetim Kurulu Üyeleri ve hükümet ortağı DP-UG’ye verilen kontenjanlardan, geriye kalanların ise KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Akim ve hükümetin büyük ortağı CTP-BG’nin örgütlerince saptandı bilgimize gelmiştir. Vatandaşlar arasında Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı bir şekilde ayırım yapılmıştır.

 Kuruma alınan Led Lamba ve Akıllı Sayaç ihaleleri şeffaf ve hukuka uygun yapılmamıştır. 2 adet Dizel Jeneratör alımı için ihaleye çıkılmamıştır. Borçlanma Komisyonu’na gidilmeden çeşitli bankalardan önemli miktarlarda borçlanmaya gidilerek yasalar ihlal edilmiş ve kurum zarara uğratılmıştır.

Tarım ve Enerji Bakanı Sn Önder Sennaroğlu’nun defalarca yaptığı uyarılara ve Sn İsmet Akim ile Yönetim Kurulu’nun görevden alınması talebine rağmen hiçbir gelişme olmadığı gibi uzulsüzlüklere ve yasa dışı uygulamalara ısrarla devam edilmektedir.  Sn Önder Sennaroğlu’nun bizzat Sayıştay Başkanlığı’na yapmış olduğu başvuru neticesinde, KIB-TEK’i denetlemeye giden Sayıştay Denetçileri, karar defteri ve gerekli evrakları talep ettikleri için Sn İsmet Akim’in talimatı ile kurumdan dışarıya atılmışlar ve görevlerini yapmaları engellenmiştir. Bunun yanında, Sn İsmet Akim, denetime tabi olmadığını kamuoyuna açıklamıştır.

Bu başlamda, Birleşik Kıbrıs Partisi olarak Başsavcılığı gerekli yasal soruşturmayı başlatarak, Sayıştaylığın KIB-TEK’deki denetimlerini eksiksiz tamamlaması için üzerine düşeni yapmasını ve görevini kötüye kullananların yargılanarak en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ederiz.”