Birleşik Kıbrıs Partisi 1958-1996 yılları arasında öldürülen gazeteciler ve sendikacılar ile 1976-1979 yılları arasında İstanbul, Adana ve Ankara’da öldürülen Kıbrıslı Türk öğrencilerden oluşan 12 demokrasi şehidini saygı ve özlemle andığını açıkladı.
Konu ile ilgili açıklama yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan,” Birleşik, özgür ve bağımsız Kıbrıs için mücadele ederken canlarını veren demokrasi şehitleri, Kıbrıs durduğu sürece yüreklerimizde yaşayacaktır “ dedi.
Hepsi de faili meçhul kalan demokrasi şehitlerinin katillerini çok iyi tanıdıklarını dile getiren İzzet İzcan, onları çok iyi tanıdıklarını ve verilen özgürlük mücadelesini sonuçlandırmak için kavgayı kararlılıkla sürdüreceklerini vurguladı.
“ Emperyalizmin ve onun yerli işbirlikçilerinin bölüp parçaladığı güzelim adamızda Kıbrıslılar acı çekmektedir “ diyen İzzet İzcan, “ Ülkenin hala bölünmüş olduğunu hatırdan çıkarmadan, ortak vatan mücadelesini yükseklere taşımak her Kıbrıslının görevidir “ dedi.
Bağımsızlık ve özgürlük türkülerini söyleyeceğimiz günlerin yakın olduğunu belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, zaferin, morallerini bozmadan mücadele eden, Kıbrıslı Rum, Kıbrıslı Türk, Ermeni, Maronit tüm Kıbrıslıların olacağını vurguladı.